دور زدن طرح «تانت» یا اینترنت استارلینک امکان پذیر است؟

[ad_1]

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به راهاندازی ماهواره های اینترنتی عنوان می کند که پروژه های مانند استارلینک در کشوری مانند ایران خدمترسانی نمی کند و از طرف دیگر، این شرکت پایبند به قوانین و مقررات دولت ها هستند و بدون دریافت مجوز، سرویسی ارائه نمی دهد.

به گزارش ایسنا، میلاد نوری با بیان اینکه در حال حاضر در حال حاضر از شرکت‌ها در دنیا شروع به ارائه خدمات اینترنتی اینترنتی می‌کنند، گفت: این شرکت‌ها که اینترنت ماهواره‌ای شرکت استارلینک هم یکی از معروف‌ترین آنهاست، تصور عموم، شرکت‌های تجاری هستند و قرار ندارند. . . . . .

و او به او گفت: «ای بنده بدکار، از دهان خودت تو را داوری خواهم کرد. یکی از توافقات اگر عضو این اتحادیه باشد که هر شرکتی بخواهد در هر کشوری خدمات مخابراتی ارائه دهد، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز بگیرد، حتی اگر کشوری که با ما مشکل تحریم هم ندارد، مانند ترکیه که ماهواره های اینترنتی دارد، بخواهد. در ایران خدمترسانی کند، باید از قانونگذاری و قانونگذاری ایران مجوز بگیرد.

این کارشناس فناوری اطلاعات اعلام کرد: بنابراین هر کشوری که بخواهد به یک شرکت مخابراتی مجوز بدهد، آن شرکت مخابراتی ملزم است بایدها و نبایدها، فیلترینگهایی که آن کشور اعمال را رعایت کند. اینطور نیست که مجلس قانونی به عنوان طرح صیانت بگذرد و برای مثال اینستاگرام را مسدود کند، اما به اینترنت ماهوارهای اجازه می دهد که در ایران خدماترسانی کند، بنابراین این از نظر قانونی در ایران نیست.

نوری با اشاره به اخبار راه‌اندازی اینترنتی ماهواره‌ای در سراسر کشور: در یک شرکت استارلینک به‌صورت غیرمجازی. خیلی از کاربران در شبکه های اجتماعی به اشتباه ایران را با شبکه های مختلف می کنند، در حالی که خود دولت به صورت رسمی از ایلان ماسک درخواست کرده بود که استارلینک را به این دلیل که این کشور در شرایط جنگی قرار دارد، فعال کند. که وزیر تحول دیجیتال در توییتر کا اکانت رسمی این درخواست را مطرح کرده است . . .. .

استارلینک به کشوهای تحریمی سرویس نمی‌دهد

وی ادامه داد: از طرف دیگر، اگر ما در ایران با شرکت های اینترنتی ماهواره ای به توافق برسیم که رگولاتوری ما را هم پذیرفته است، باز هم به این دلیل که استارلینک یک شرکت آمریکایی است، شاید بهدلیل تحریم ها به ایران سرویس ندهد. . . . . . بیشترین پوشش را در حال حاضر حاضر استارلینک دارد که آمریکایی است و احتمالاً ممکن است که به اپل و گوگل و خیلی از شرکت های دیگر اجازه ارائه خدمات تجاری را به ایران بدهد، به استارلینک هم اجازه نمی دهد.

این کارشناس فناوری در ادامه با بیان اینکه این شرکت ها در فاصله کمی از زمین قرار دارند، افزود: دولت ها و حکومت ها خیلی راحت می توانند این ماهواره ها را بر فراز ایران از بین ببرند. هر کدام از این ماهواره ها نسبتا گرانقیمت هستند و از آنجایی که فعالیت این شرکت ها بیشتر تجاری است، به همین دلیل اگر هم دولت آمریکا به آنها اجازه دهد در کشوری مانند ایران و که ممکن است به آنها اجازه ندهند، سرویسدهی کنند، خیلی نمیکند. برای سرویس دهی به باربران یک رور ماهواره‌هایش از بین برود.

نوری با اشاره به کلاهبرداری های فضای مجازی و فروختن تجهیزات استارلینک به کاربران، اظهار کرد: خیلی ها فکر می کنم اگر استارلینک به ایران سرویس ندهد، می تواند در شهرهای مرزی عراق یا ترکیه، تجهیزات را بخرند و به شهرهای مرزی ایران منتقل کنند، در حالی که در . . . . . ی نشان می دهد استارلینک خود را به رگولاتوری کشور ها پایبند می دهند، اگرنه می توانم.

وی ادامه داد: یک نمونه از این استارلینک صرفاً در حد ثبت نام روی سایت، امکان ثبت را برای کشوری که باز کرده بود، اما دولت هند بیانیه داد و اعتراض کرد که چرا از ما مجوز گرفتیم و از آن زمان در آن زمان گرفتیم. زنوز اجازه نداده است پیش‌ثبت‌ ننام هم انجام شود، در مقابل یکی از اپراتورهای ژاپن اعلام کرد که ما از اینترن سال دیگری را می‌کنیم. این حرف نهایی را در کشور‌هایی مانند هند و ژاپن هم دولت‌ها و حکومت‌ها می‌زند.

این کارشناس فناوری اطلاعات در پایان تحلیل کرد: بنابراین باید توجه داشت که در حال حاضر هدف استارلینک، تجاری است و اگر هم روزی هدفش را تغییر دهد، برای همین هدف هم ما هستیم، یعنی ممکن است تمام اطراف به ما سرویس دهنده باشد. اما ما در ایران تحریم هستیم و تحت پوشش قرار نمیگیریم. در حال حاضر ممکن است ایالات متحده بنا به شرایطی، اجازه دهد که این شرکت از تحریم‌ها علیه ایران مستثنی شود، اما وجود دارد.

[ad_2]

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما