40 درصد امید روشن آبی ایرانیان!

[ad_1]

ما هیچ مشکل و نگرانی نداریم زیرا کشور ما کشوری پرآب است. شاید برای من و شما که از وضعیت منابع آبی کشورمان مطلع هستید این جمله شوخی به نظر برسد اما متاسفانه 40 درصد مردم به آن اعتقاد دارند و معلوم نیست این امید بهشتی چیست. نگرانی در مورد آینده وجود دارد.

اثرات اضطراب یک رول

به گزارش کوراسان، علیرغم گزارش های اخیر مبنی بر تغییر اقلیم، کاهش بارندگی، تخلیه سدها، نگرانی های زیست محیطی و…، نظرسنجی های اخیر در شعبه اخذ رای ایسپا نشان می دهد که نقش بسزایی داشته است. عده ای در مورد آن چیزی نشنیده اند یا معتقدند وضعیت آب کشور وخیم است. در این نظرسنجی، 1584 شهروند بالای 18 سال اعم از شهری و روستایی پرسیدند: «به نظر شما ایران کشوری پرآب است یا پرآب؟ نتایج این مطالعه نگران کننده است.

اگرچه 61.5 درصد مردم ایران را کشوری بدون آب می دانند، اما 31.7 درصد ایران را کشوری پرآب می دانند و 6.8 درصد گزینه «نمی دانم» را ترجیح می دهند. یعنی 40 درصد مردم از بحران آب کشور اطلاع کافی ندارند و حتی بسیاری فکر می کنند کشور ما پر آب است. در واقع از هر 10 نفر بالای 18 سال 3 نفر معتقدند که ایران از نظر منابع آبی غنی است.

باور اصیل تر افراد مسن و تحصیل کرده

نکته مهم دیگر این است که مشکل کم آبی در کشور مربوط به رده سنی افرادی است که اعتقاد ندارند. احتمالاً عاملی است که نشان می دهد چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند. یک مطالعه اخیر نشان می دهد که در طول سال ها این باور افزایش یافته است که ایران کشوری با کمبود آب است. این میزان در بین 18 تا 29 سال 60.6 درصد است. همچنین جمعیت دانشگاه ها (9/62 درصد) نسبت به ایران آب بیشتری دارند که 4/59 درصد کمتر از دیپلم است.

واقعاً در چه وضعیتی هستیم؟

با وجود اینکه خرسندیم که 61.5 درصد مردم کشور را با مشکل کم آبی مواجه می کنند، اما چاره ای جز بررسی برخی اخبار، گزارش ها و آمارها در هفته ها و ماه های آینده نداریم تا 38.5 درصد از مردم نسبت به این وضعیت خوشبین باشند. اب. کنار بگذارید

* ایران در فهرست ۴۵ کشوری در رتبه چهارم قرار دارد. ناسا گزارش می دهد که بعید است بخش های وسیعی از ایران در 30 تا 40 سال آینده کاملاً خالی از سکنه شود.

* سالانه 20 میلیارد مترمکعب منابع طبیعی و آب زیرزمینی تولید می شود و منابع آبی غارت می شود.

*برخلاف خوش‌بینی‌ها در بارندگی‌های روزها و هفته‌های اخیر در کشور، گزارش‌ها حاکی از آن است که مجموع نهاده‌های مصرفی سدها از ابتدای مهرماه تا دوم بهمن ماه سال جاری معادل 8.6 میلیارد مترمکعب است. نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد است.

سهم ما تنها یک سوم میانگین بارندگی جهان است.

رئیس مرکز مدیریت بحران و تغییرات اقلیمی در گفت و گو با کوراسان گفت: گروهی که ایران را کشوری پرآب می دانند اطلاعات و گزارشات دقیقی ندارند یا باور ندارند. چون همه چیز مشخص است و قطعا کشور پرآبی نیستیم. وی برای سخنان خود مثال هایی نیز آورده است:

– بارندگی سالانه بهتری نسبت به مناطقمان مانند عربستان سعودی، کویت، اردن و امارات داریم.

– میانگین بارندگی سالانه در جهان حدود 700 تا 800 میلی متر است اما میانگین بارندگی 240 میلی متر است. یعنی یک سوم تا یک چهارم میانگین دنیا; کشوری مانند ترکیه به طور متوسط ​​سالانه 600 میلی متر باران می بارد.

– درست است که اکنون در برخی مناطق بارندگی نسبتاً خوبی داریم اما در عین حال بارندگی در استان های پربارش مانند ایلام و کرمانشاه 50 درصد کمتر از قبل از جمله تهران و سایر استان ها بوده است. خراسان رضوی حدود 30 تا 40 درصد بارندگی ها را کاهش داده ایم.

-اگر خشکسالی در اسفند و فروردین ماه مانند زمستان سال آینده فروکش نکند، در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور با تنش آبی مواجه خواهیم بود که نگرانی جدی است.

– طرح ها و برنامه های کلان در مورد آب و محیط زیست بدون حمایت مردم نمی تواند موثر واقع شود و اگر جامعه باور نداشته باشد که وضعیت آب در کشور جدی است با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

– نهادهایی مانند کشاورزی باید برای مدیریت بهتر منابع آبی خود اقدام قوی انجام دهند. اما مهم این است که مردم به کمبود آب در کشور اعتقاد داشته باشند و به نوبه خود در مصرف آب صرفه جویی کنند.

[ad_2]

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما